Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pracovní pondělí 2.týden

22. 3. 2010

Na Beatku už to bylo dneska dlouhé, ke konci už zívala (taky vstávala UŽ v šest hodin), uvidím, jak ji to půjde další dny.

Vybírání kuliček

Obrazek

Tímhle jsem se nechala inspirovat u Šíši (www.prosisu.blogspot.com) . Pro lepší pinzetový úchop je u nás vhodnější varianta, že B. kuličky nachystám do dolíků a ona je vybírá zpět do krabičky.

Přiřazování - stíny

Obrazek

Tyhle jsou docela obtížné, pokud má B. přiložit jen tři dvojice, jde to snáze. Jinak tuto aktivitu zkoušíme i se stínovým pexesem od DITIPA (např. http://obchod.postizenedeti.cz/katalog/pexeso-stinove-obrazky-pro-nejmensi-ditipo ), které je jednodušší. Nicméně více jak šest dvojic zatím nemá význam u B. zkoušet.

Třídění podle barev

Obrazek

Třídění poslední dobou B. moc nebaví, ale nakonec se s tím nějak poprala. Velkou motivací bylo asi i to, že dřívka strkala do kelímků.

Přikládání kostek

Obrazek

Na papíře jsou předkreslená čísla 1-3 s potřebným počtem okýnek. B. měla za úkol položit do každého okýnka kostku za mého slovního doprovodu. Doufám, že takhle časem pochopí spojitost mezi číslem (symbolem) a počtem předmětů.

Strkání párátek do dírky

Obrazek

Na výrobu jednoduchá a levná pomůcka. Mě tady B. mile překvapila, protože i se svou špatnou motorikou to zvládla a všech deset párátek prostrčila, i když většinou metodou pokus-omyl. Tenhle úkol by šel ztížit použitím obarvených párátek, které by se prostrkovaly barevně odlišenými dírami.

Vkládačka - abeceda

Obrazek

Zkoušíme vždy jen po pár písmenech (tady na obrázku první čtyři písmena abecedy, jinak třeba vyberu všechny písmena od jedné barvy). B. písmena správně nenatočí a nevsadí, ale položí na správné místo.

Farma s okýnky 

Obrazek

Tohle je na odpočinutí. Domeček s okýnky, za kterými se skrývají jednotlivá zvířátka a traktor. B. hledá zvířátka a já u toho vydávám patřičná citoslovce.

Hmatový pytlík

Obrazek

Nejprve jsem B. ukázala, co schovám do pytlíku - kostku, kuličku, rukavičku, lžičku a kolíček. Potom jsem předměty vložila do sáčku a B. měla na výzvu (např."Najdi rukavičku") daný předmět po hmatu najít. Tohle ji bavilo asi nejvíc. Pokud vytáhla špatný předmět, schovala ho zpátky a hledala dál.

Čtení knížek

Obrazek

B. poslední dobou opouští její vášeň pro knížky, což mě trochu mrzí. Ale dneska si prohlížela ráda.

Hoď kostkou a počítej

Obrazek

Házet kostkou (s čísly 1-3) se B. líbí. Já potom řeknu číslo a odpočítám příslušný počet kaštanů. B. je potom dá po jednom do kartonu od vajíček. Opět doufám, že časem si takto spojí číslo-počet předmětů.

Navlíkání korálů na tyčku podle vzoru

Obrazek

Že by se barvy na tyčce mohly střídat B. zatím vůbec nechápe - snažím se ji návádět slovně nebo podm správnou barvu. Ale aspoň si procvičí jemnou motoriku.

Ovoce - puzzle

Obrazek

B. přikládá středový díl ke správnému ovoci. Přitom si jednotlivé ovoce pojmenováváme.

Jméno

Obrazek

Jméno je předkresleno na papíře a B. přiřazuje písmena napsaná na vršcích od PETek. B a E většinou plete, A a T se ji daří přiřazovat správně.

A to bylo pro dnešek vše.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:o)

(Tuška, 28. 3. 2010 14:01)

Skvělá práce! Zírám, jak makáte a co všechno zvládáte! Jste jedničky obě dvě!!!

market

(laskonka, 24. 3. 2010 1:38)

market ,diky za rady a tipy..ohledne beatky mas pravdu,ze nisik je samostatna..ano..jenzeonaje vizualni typ za prve, za druhe silny autik a za treti o dost starsi:-)) no aprave v hrube jemne motorice a vizualnimvnimani je dobra..aleeeeee...rec,komunikace a porozumenije strasne..fakt nekde na 9mesici maximalne..bohuzel a v tom je zase beatka silene vepredu oproti nisikovi.. holka my si nevybereme:-)) jedine je zkrizit jak krizaly zizaly...:-)) legrace musi byt,vid:-)))

kolik vam ty ukolky zaberou casu??
moc vas zdravim, skvela rodinko..

Moniko

(Markéta, 23. 3. 2010 22:29)

Díky za upozornění, já si to sama všimla, jak je to chaotické, když jsem to viděla na fotce, už jsem políčka vybarvila a kostky dala podle barev. Jinak tohle máme zatím opravdu jen na přiřazování one-to-one. A ty tečky na těch číslech už jsem někde viděla a furt přemýšlela, proč to tam je :-) Tak už vím, díky.
S těmi víčky - dobré je ten nápis na papíře doplnit ještě obrázkem, tak jak to máte i v globálním čtení.

laskonko

(Markéta, 23. 3. 2010 22:24)

Laskonko - no ono to sice vypadá, ale B. většinu těch věcí dělá jen za doprovodu - jinak by to zahodila a zdrhla.Kukajda je v tomhle taková samostatnější aspoň mi tak příjde. Knížku jsem dělala z fotek - měla jeden den, kdy si strašně hezky hrála s panenkami a podařilo se mi to nafotit, něco jsem pak ještě nastylizovala sama. A vytiskla a sešila. V podstatě takhle můžeš nafotit třeba Nisíka jak ráno vstává, snídá, jede do školky, odpoledne se spolu učíte, hrajete na venku, večeříte, koupete a jde spát. Fotky nijak zvlášt upravovat nemusíš a máš z toho knížku "Nisinčin den".

úkoly

(Monika, 23. 3. 2010 21:45)

Máš to Markéto moc pěkně připravené, jsi šikovná a Beatka taky!
Mám jen poznámku, upozorňuju, že to beru podle Járy:-)
Ten úkol počítání kostiček - já bych ho víc nastrukturovala, Járu by to takhle mátlo (když byl malý). Aby na první pohled bylo vidět, co patří k 2 a co k 1 a 3. Třeba barevně, jedna - žlutá kostka, žlutý podklad, 2 - modrá..., 3 zelená...
Nebo 3 barevné pruhy 1,2,3 a kostky všechny stejné...
Taky se mi osvědčilo označit čísla puntíky podle VOKS- 1 má 1 velký na špičce, 2 má jeden na začátku,druhý dole vlevo, 3 ve špičkách
Ale je to jen taková poznámka, je mi jasné, že co vyhovuje jednomu, nemsí vyhovovat druhému:-)
Jste opravdu jedničky!!!
Víčka využijeme taky, bezva nápad, díky:-)

parada

(laskonka, 23. 3. 2010 11:34)

teda market..vy makate jak certi..a musim ti rici..ze to jde tedy beatce..a ty stiny..pane..a ze jen 6 paru..cozeeeeeeeeeee..tolik..sila..a celkove tedy moc sikovna..a jak rozumi a v minulem prispevku ,ze ti donesla ponozky..nadherny..
ten domecekje super napad..a opet tvoje tvorba..a s pocitanim..to brzo?
ja teda sninikem nepocitam vubec..hihihi..
a to pexeso se mi libi a zvukovky take..ja mam v planu tez..kamaradka mi nasbirala uz asi 30 obalu od kindervajicek.. my je nekupujeme..na co..nisika nezajimaji tay hracky..
s vickama a napisem jmena se budu opicit..:-))
knizka je bomba..jakjsi to delala??
celkove bych potrebovala pujcit mozek tak na 1 rok nejmene od tebe:-)))
fakt jste supeeer obe..a jak rozumi beatka..obdivuji..